(0533) 627 69 69

Kızlan Sokak - Kızlan / Datça

info@grapebutikotel.com

Datçada Yapılacaklar

Anasayfa / Destinasyon Bilgisi

Datça’nın Yel Değirmenli Köyü: Kızlan


Bir yanı yemyeşil dağlarla çevrili, bir yanı Ege Denizi’ne bakan Kızlan Köyü, badem ve zeytin ağaçlarıyla Datça‘nın en sakin ve huzurlu köylerinden. Datça’ya 10 km uzaklıktaki Kızlan, çok geniş tarım arazilerine sahip ve ilçenin sebze ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. Kızlan Ovası yörenin en verimli ovalarından. Datça Yarımadası’na özgü yel değirmenleri ile yarımadanın en rüzgarlı noktasına kurulu olan Kızlan Köyü, 1,200 kişilik daimi nüfusu ve yaz aylarında hareketlenen sokaklarıyla şirin bir Ege köyü. Kızlan, taş değirmenlerin ve rüzgar güllerinin olduğu, turistik değeri her geçen gün artan bir köy.

Datça, Ege Bölgesi’nin girintili çıkıntılı kıyı yapısını en iyi yansıtan yerlerden. Datça gezilecek yerler listenize yarımadanın en ünlü koylarından Palamutbükü, Hayıtbükü, Kargı Köyü, Ovabükü, Domuzbükü koylarını da ekleyin. Yarımadanın en önemli tarihi mirası Kinidos da görülecek yerler listenizde olsun.

Kızlan Köyü, Datça
Kızlan Köyü, Datça

Kızlan Köyü, Datça

Kızlan / DATÇA

info@grapebutikotel.com

0533 627 69 69

Köy ile aynı ismi taşıyan Kızlan Ovası’nın verimli topraklarında kurulu olan köy, Datça Yarımadası’nın tarım yapılabilen en geniş arazisine sahip. Sırtını dağlara yaslayan köy, Ege Denizi’nin maviliklerine yüksekten bakıyor.
Kızlan’da 6 adet tarihi yel değirmeni bulunuyor. Kendi hallerine bırakılmış bu taş değirmenlerin içine girerseniz, mekanizmalarını inceleyebilirsiniz.

Kızlanaltı Plajı

Kızlanaltı Plajı

Kızlan / DATÇA

info@grapebutikotel.com

0533 627 69 69

Yay biçiminde uzanan, tamamı ince kumlu bir plaj olan Kızlanaltı Plajı, Burgaz Uzun Azmak ile Gebekum Koruma Bölgesi arasında yer alıyor. Güçlü rüzgarı nedeniyle windsurf sporuna çok uygun bir yer olan plajda deniz yavaş yavaş derinleşiyor. Özel araçla plaja gitmek için Datça’dan Marmaris yönüne 11 km ilerledikten sonra sağa dönen toprak yoldan ilerleyebilirsiniz.

Gebekum Plajı

Gebekum Plajı

Kızlan / DATÇA

info@grapebutikotel.com

0533 627 69 69

Kızlanaltı Plajı ile aynı körfez içerisinde yer alan Gebekum Plajı, Datça’nın en popüler plajlarından biri. Gebekum Kumulu olarak da anılan plajın kumsalı milyonlarca yıllık fosil kalıntıları nedeniyle koruma altında. “Gebekum Doğa Parkı Fosil Kumulu Koruma Alanı”, 6 milyon yıllık sürede oluşmuş tortuları barındıran, korunabilmiş ve bir daha asla oluşturulamayacak olan bir doğa mirası. Sahilden kum alınması kesinlikle yasak.

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü Plajı

Kızlan / DATÇA

info@grapebutikotel.com

0533 627 69 69

Datça'nın en güzel koyları şüphesiz Palamutbükü’nde bulunur. Palamutbükü'nün sahip olduğu kıyılar eşsiz mavisi ve yeşili ile adeta cennet bahçesidir. Denizin temizliği ve berraklığı sizi akvaryumda hissettirebilir.

Kinidos Antik Kenti

Datça / Knidos

Kinidos Antik Kenti / DATÇA

info@grapebutikotel.com

0533 627 69 69

Selimiye–Datça/Knidos:Bir kıyısı Akdeniz diğer kıyısı Ege Denizi'nin sularıyla yıkanan Datça yarımadası doğa harikası 52 koya ev sahipliği yapıyor. Datça'nın uç noktasında yer alan Knidos Antik Kenti ise M.Ö 2000'li yillarda kurulmuş bir Karia Kenti olarak görkemini günümüze ulaşan kalıntılarıyla gösteriyor. Kentte bulunan biri Apollon'a diğeri ise Afrodit'e adanmış iki tapınağın izleri hala görülebiliyor.

Renk Stilini Seçebilirsiniz